Kontaktujte nás: 0948 445 966
Po – Pi od 08:00 do 16:00

Váš nákupný košík je momentálne prázdny.

Ako si vybrať školskú tašku

Ako si vybrať ideálnu školskú tašku   

 

Milí rodičia, Vaše dieťa sa stane čoskoro veľkým školákom a čaká Vás výber školskej tašky a pomôcok. Každé dieťa si praje najkrajšiu školskú tašku. To sú sny našich detí a tie by sa mali plniť. Ale podľa čoho sa rozhodnúť? Čo si pri výbere školskej tašky všímať? Kupovať školskú tašku, aktovku alebo batoh?

 

Veľkosť školskej tašky

 

Pri výbere školskej tašky by mali rodičia myslieť na vzrast dieťaťa k pomeru veľkosti tašky. Príliš dlhá taška bude prenášať veľkú váhu na oblasť drieku, a naopak, veľmi krátka taška bude žiakovi ťahať ramená dolu. Pri kúpe prvej školskej tašky sa kvôli zachovaniu zdravej chrbtice určite rozhodnite pre školskú tašku, nie športový alebo iný módny vak. Deti na druhom stupni už môžu nosiť športové vaky, ale aj pri nich treba dbať na to, aby mali anatomické tvarovanie chrbtovej časti. Školská taška by mala byť vyrobená v súlade s normou STN 79 6506 – len aktovka s touto normou môže niesť označenie ako školská.

 

Hmotnosť školskej tašky

Školská taška či batoh by mal byť čo najľahší. Podľa noriem platných v SR má byť hmotnosť školských aktoviek pre prvý stupeň základných škôl maximálne 1200 g. Pre druhý stupeň základných škôl norma určuje 1400 g. Tieto predpisy musia výrobcovia dodržiavať. Žiaľ u nás nemáme žiadny predpis, ktorý by stanoval maximálnu hmotnosť pre školské aktovky naplnené učebnicami. Ortopédi vypracovali odporúčanie pre maximálnu váhu aktovky podľa veku detí.

ODPORÚČANÁ MAXIMÁLNA VÁHA AKTOVKY: 
žiaci 1. a 2. ročníka: 2,5 kg 
žiaci 3. a 4. ročníka: 3,5 kg 
žiaci 5. a 6. ročníka: 4,5 kg 
žiaci 7. až 9. ročníka: 5 kg

 

Naučte dieťa správne nosiť školskú tašku a dohliadnite, aby ju nenosilo na jednom ramene. Taška môže byť akokoľvek kvalitná, nosenie na jednom ramene predstavuje záťaž na chrbticu.

 

Anatomicky tvarovaný chrbát a pevné dno

Školská taška má mať pevnú, anatomicky tvarovanú chrbtovú časť a dostatočne široké polstrované popruhy (minimálne 4-5 cm). Vyberajte tašku s polstrovanými popruhmi, ktoré budú dostatočne mäkké a ľahko nastaviteľné. Dĺžka popruhov by mala myť aspoň 70 cm. Tieto dôležité parametre napomáhajú k správnemu a zdravému vývoju detskej chrbtice. Dôležitá je pevná opora chrbta, hlavne v oblasti drieku. Polstrovaná časť zaručí, že taška bude na chrbte dobre priliehať a nebude poškodzovať chrbticu. Príliš tvrdá výstuž môže dieťa tlačiť, ale zas ak je výstuž veľmi mäkká, dieťa bude tlačiť obsah tašky. Stojaca taška musí byť stabilná, nesmie sa preklápať ani prázdna, ani naplnená. Stabilitu najlepšie zabezpečí pevné dno, ktoré má plastové hrany. Ak taška už na prvý pohľad nedrží pevný tvar v celom svojom objeme, dno nemá pevne spojené v pravom uhle s chrbtovou časťou, obsah aktovky bude školáka ťahať dozadu a dolu, čo bude musieť vyvažovať pre chrbticu veľmi nevhodným, neprirodzeným predklonom.

 

Držadlo

Každá školská taška či batoh má mať držadlo na zavesenie. Má byť pevné a prispôsobené tvarom do detskej ruky. Výhodou je, keď je textilné prípadne potiahnuté gumou, taška sa tak dieťaťu bude ľahšie vešať.

 

Náš tip: Pri výbere nechajte vyberať dieťa a taška by sa mala skúšať naplnená, nikdy nie prázdna! Lepšie uvidíte, či mu dobre sedí na chrbte.

 

Materiál tašky

Dnešné školské tašky sa vyrábajú z moderných nepremokavých materiálov. No konštrukcia nie vždy chráni učebnice pred dažďom a snehom. Odporúčame vyberať tašku nepremokavými materiálmi príp. zdvojenými zipsami.

 

Bezpečnosť našich detí

Pri výbere školskej tašky treba dbať na bezpečnosť detí. Odporúča sa, aby predná plocha obsahovala 20-25 % farby, ktorá zvyšuje viditeľnosť za denného svetla. Vyberajte preto školské tašky ako žltá, červená, oranžová či zelená. Dôležité je, aby školské tašky mali reflexné elementy a odrazky, aby bolo deti vidieť aj za zhoršenej viditeľnosti, tmy, dažďa, hmly, či sneženia. Reflexné pásiky by mali byť minimálne 25mm, našité nielen na prednom diely, ale aj na bokoch výrobku a na popruhoch.

 

Vnútorné vybavenie tašky

Školská taška by mala mať dostatočný počet jednotlivých priehradiek, vreciek, komôr. Vnútro aktovky býva predelené pevnou alebo pohyblivou prepážkou. Je dobré pri kúpe vyskúšať, či do školskej tašky vojde zošit formátu A4, či má taška špeciálne vrecko na desiatu a vrecko na fľašu s pitím, priestor na menovku či rozvrh. Niektorí výrobcovia školských tašiek vyrábajú priestor na desiatu ako termokapsu, teda desiata dlhšie zostane čerstvá.

Školská taška na kolieskach

Hitom posledných rokov sú školské batohy na kolieskach. Ortopédi odporúčajú len tie, ktoré nemajú popruhy a deti ich nemôžu nosiť na chrbte. Takéto školské tašky majú nastaviteľné rúčky do troch polôh a vďaka tomu možno ruksak prispôsobiť dieťaťu, ktoré rastie.

 

Dizajn tašky

Dizajn je dôležitý, najmä pre Vaše dieťa. Preto je veľmi vhodné ak sa výberu školskej tašky zúčastní aj dieťa a samo sa rozhodne po čom túži. Deti by ste mali vziať so sebou na nákupy, alebo mu ukázať na eshope školské tašky, aby si vybralo čo sa mu páči. Rešpektujte názor a vkus Vášho dieťaťa, lebo ono bude denne nosiť školskú tašku na chrbte. Na druhej strane nepodliehajte trendu mať na taške rozprávkového hrdinu, pretože o chvíľu sa dieťaťu môže páčiť niečo iné.

Želáme šťastnú ruku pri výbere školskej tašky. www.skolsketasky.sk